بهداشت و سلامت پوست

تاثیر آلودگی هوا بر روی طراوت و زیبایی پوست

تاثیر آلودگی هوا بر روی طراوت و زیبایی پوست

مراقبت از سلامت و زیبایی پوست یکی از مهمترین اقداماتی است که بر سلامت جسمی و روحی انسانها تأثیر بسزایی دارد. زیرا پوست ، به عنوان اولین لایه محافظ ، در تمام نقاط بدن ما امتداد یافته و بدن را از آسیب محافظت می کند. با این حال ، مردم به خوبی از عوامل موثر بر سلامت پوست مانند نور خورشید ، اثرات شوینده های شیمیایی و … آگاهی دارند و توصیه های بهداشتی را در این زمینه رعایت می کنند. اما شاید افراد زیادی از تاثیرات آلودگی هوا بر سلامت پوست آگاه نباشند.

آلودگی هوا چیست؟

تا چند سال پیش مشکل آلودگی هوا در ایران محدود به یک یا دو شهر بود ، اما امروزه وسعت این مشکل آنقدر وسیع شده است که گاهی شهرهای کوچک نیز با این مشکل مواجه می شوند. در حال حاضر بسیاری از شهرهای جهان با مشکل آلودگی هوا روبرو هستند و سالانه درصد نسبتاً زیادی از مرگ و میر ناشی از این مشکل رخ می دهد. بسیاری از مردم معتقدند که خطر آلودگی هوا برای سلامتی انسان تنها تهدیدی از طریق تنفس است. اما حقیقت این است که این خطر محدوده بسیار وسیع تری از آنچه شما فکر می کنید را در بر می گیرد ، یک مثال مهم آن تهدیدی برای سلامت و زیبایی پوست است. قبل از بحث در مورد اثرات آلودگی هوا بر سلامت پوست ، بهتر است ابتدا مفهوم آلودگی هوا را درک کنید. بسیاری از مردم آلودگی هوا را فقط دود و گرد و غبار می دانند. اما حقیقت این است که مفهوم آلودگی هوا شامل مواردی مانند ذرات شیمیایی در هوا ، ترکیبات شیمیایی در آلاینده های دودی صنعتی و غیره است. البته آلودگی هوا نه تنها آلودگی در مقیاس بزرگ است ، بلکه می توان اطراف ما را نیز با دود سیگار که حاوی هزاران سم است آلوده کرد و می توان آن را آلودگی هوا در نظر گرفت. پوست ما روزانه در معرض این آلودگی های شیمیایی قرار می گیرد و به هیچ وجه در برابر آن ها مصون نیست. به همین دلیل ، لازم است از این مشکل آگاه باشیم و برای سلامت پوست خود تدابیری بیندیشیم.

رابطه بین آلودگی هوا و بیماریهای پوستی

آلودگی هوا با بسیاری از مشکلات پوستی همراه است و بسیاری از این بیماری ها بر سیستم تنفسی انسان تأثیر می گذارد. یکی از آثار آلودگی هوا بر سلامت پوست ، افزایش تعداد رادیکال های آزاد است. رادیکال های آزاد آسیب های زیادی به بدن انسان می رسانند و می توانند سطح آنتی اکسیدان ها مانند ویتامین C و E. را به شدت کاهش دهند. با کاهش سطح آنتی اکسیدان ها ، روند پیری پوست شروع می شود و در نهایت پوست کدر ، افتاده و پر از چین و چروک می شود.

روشهای محافظت از پوست در برابر آلودگی هوا

اگرچه آلودگی هوا مشکلی نیست که بتوان آن را به سرعت حل یا کاهش داد ، اما چندین راه برای به حداقل رساندن آسیب های پوستی ناشی از آلودگی هوا وجود دارد. یکی از راه ها استفاده از محصولات حاوی آنتی اکسیدان است. آلودگی هوا اما سطح آنتی اکسیدان ها را در پوست پس از مدتی کاهش می دهد و برای مقابله با این امر باید از کرم های موضعی ویتامین استفاده کنید. تحقیقات نشان می دهد که استفاده موضعی از ویتامین C و E بر روی پوست می تواند شدت آسیب را کاهش داده و روند پیری را به میزان قابل توجهی کند کند. یکی دیگر از راه های افزایش سطح آنتی اکسیدان ها در بدن ، رعایت رژیم غذایی سالم و مناسب است. میوه ها و سبزیجات تازه سرشار از آنتی اکسیدان ها هستند که باید جایگاه ویژه ای در رژیم غذایی شما داشته باشند.

یکی دیگر از راه های محافظت از سلامت پوست ، استفاده از شوینده های گیاهی است. استفاده از کرم های ضد آفتاب نیز برای سلامت پوست بسیار توصیه می شود. اگرچه نام این کرم ها تنها به آثار خورشید اشاره می کند ، اما این محصولات علاوه بر مقابله با آثار منفی خورشید ، از پوست انسان در برابر آلودگی هوا نیز محافظت می کنند. آلودگی هوا امروزه یکی از جدی ترین مشکلات جهان است و اگر مراقبت خاصی از آن نکنید ، سلامتی شما در معرض خطر قرار می گیرد. اما با رعایت این نکات می توانید مطمئن باشید که تمام تلاش خود را برای سلامتی خود انجام داده اید و همیشه پوستی جوان و شاداب خواهید داشت.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.