بهداشت و سلامت پوست

درباره جوش ­های سر سیاه

جوش­های سرسیاه

چه چیزی باعث ایجاد جوش های سر سیاه می شود؟

جوش‌های سرسیاه زمانی ایجاد می‌شوند که در دهانه فولیکول‌های مو در پوست شما گرفتگی یا پلاگ ایجاد شود. هر فولیکول حاوی یک مو و یک غده چربی است که روغن تولید می کند. این روغن که سبوم نام دارد به نرمی پوست شما کمک می کند. سلول ها و چربی های مرده پوست در دهانه فولیکول های پوست جمع می شوند و برآمدگی به نام کومدو را تشکیل می دهند. اگر پوست روی برجستگی بسته بماند به آن برآمدگی سفید می گویند. هنگامی که پوست روی برآمدگی باز می شود، قرار گرفتن در معرض هوا باعث می شود سیاه به نظر برسد و جوش سرسیاه تشکیل شود.

برخی از عوامل می توانند شانس ابتلا به آکنه و جوش های سر سیاه را افزایش دهند، از جمله:

  1. تولید بیش از حد روغن بدن
  2. تجمع باکتری های Propionibacterium acnes روی پوست
  3. سوزش فولیکول­های مو هنگامی که سلول­های مرده پوست به طور منظم از بین نمی روند
  4. تحت تغییرات هورمونی که باعث افزایش تولید روغن در دوران نوجوانی، در دوران قاعدگی یا هنگام مصرف قرص­های ضد بارداری می­شود
  5. مصرف برخی داروهای خاص مانند کورتیکواستروئیدها، لیتیوم یا آندروژن­ها

برخی از مردم بر این باورند که آنچه می خورید یا می نوشید می تواند روی آکنه شما تأثیر بگذارد. فرآورده های لبنی و غذاهایی که سطح قند خون را افزایش می دهند، مانند کربوهیدرات ها، ممکن است در ایجاد آکنه نقش داشته باشند، اما محققان متقاعد نشده اند که ارتباط قوی وجود دارد.

علائم جوش سر سیاه چیست؟

به دلیل رنگ تیره، جوش های سرسیاه به راحتی روی پوست دیده می شوند. آنها کمی برآمده هستند، اگرچه دردناک نیستند زیرا به اندازه جوش ها ملتهب نیستند. آکنه عمدتاً در افراد در ناحیه فولیکول های مو دیده می شود و باعث قرمزی و التهاب می شود.

جوش های سر سیاه چگونه درمان می شوند؟

درمان های بدون نسخه (OTC).

بسیاری از داروهای آکنه در داروخانه ها و فروشگاه های مواد غذایی به صورت آنلاین و بدون نسخه در دسترس هستند. این داروها به صورت کرم، ژل و پد موجود هستند و مستقیماً روی پوست شما اعمال می شوند. این داروها حاوی موادی مانند اسید سالیسیلیک، بنزوئیل پراکسید و رزورسینول هستند. آنها با از بین بردن باکتری ها، خشک کردن چربی اضافی و وادار کردن پوست به ریختن سلول های مرده پوست عمل می کنند.

داروهای تجویزی

اگر درمان بدون نسخه آکنه شما را بهبود نبخشد، پزشک ممکن است به شما توصیه کند که داروهای تجویزی قوی تری مصرف کنید. داروهای حاوی ویتامین A از تشکیل پلاک در فولیکول های مو جلوگیری کرده و گردش سریع سلول های پوست را افزایش می دهند. این داروها مستقیماً روی پوست شما اعمال می شوند و ممکن است شامل ترتینوئین، تازاروتن یا آداپالن باشند. پزشک شما همچنین ممکن است نوع دیگری از داروهای موضعی حاوی بنزوئیل پراکسید و آنتی بیوتیک ها را تجویز کند. اگر علاوه بر جوش های سر سیاه، آکنه یا کیست دارید، این نوع داروها ممکن است مفید باشند.

حذف دستی

متخصصان پوست یا متخصصان آموزش دیده مراقبت از پوست از ابزار خاصی به نام حلقه گرد برای برداشتن پلاگینی که باعث ایجاد جوش های سر سیاه می شود، استفاده می کنند. پس از ایجاد یک سوراخ کوچک در دوشاخه، پزشک با تراکتور فشار وارد می کند تا انسداد را برطرف کند. اگر قبلاً متخصص پوست ندارید، ابزار Healthline FindCare می تواند گزینه هایی را در منطقه شما ارائه دهد.

میکرودرم ابریژن

در طول میکرودرم ابریژن، پزشک یا متخصص پوست از ابزار مخصوصی استفاده می کند که سطحی ناهموار دارد و لایه های بالایی پوست شما را سنباده می کند. سنباده زدن پوست، گرفتگی هایی را که باعث ایجاد جوش های سرسیاه می شوند، از بین می برد.

لایه برداری شیمیایی

لایه برداری شیمیایی همچنین گرفتگی ها و سلول های مرده پوست را که در ایجاد جوش های سرسیاه نقش دارند، از بین می برد. در هنگام لایه برداری، یک محلول شیمیایی قوی روی پوست اعمال می شود. با گذشت زمان، لایه های بالایی پوست کنده می شود و پوست صاف تری در زیر آن ظاهر می شود. لایه برداری ملایم بدون نسخه در دسترس است، در حالی که لایه برداری قوی تر توسط متخصصان پوست یا سایر متخصصان مراقبت از پوست انجام می شود.

لیزر و نور درمانی

لیزر و نور درمانی از پرتوهای کوچک نور شدید برای کاهش تولید روغن یا کشتن باکتری ها استفاده می کند. هم لیزر و هم اشعه نور برای درمان جوش های سرسیاه و آکنه بدون آسیب رساندن به لایه های بالایی پوست به سطح پوست می رسند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.